Na ostatnim w tym roku spotkaniu formacyjnym pochyliliśmy się nad zagadnieniem:
„MISJA, APOSTOLAT i EWANGELIZACJA FRANCISZKAŃSKA”.
Misja czy apostolat to nic innego jak konkretne świadectwo życia. Misją Franciszka jest głoszenie Ewangelii, Dobrej Nowiny o zbawieniu, przyniesionym przez Chrystusa. Ewangelizacja zaczyna się od przyjęcia we własnym życiu Ewangelii i od decyzji pójścia za Chrystusem. Kto chce iść śladami Franciszka z Asyżu i przeżywać jego charyzmat, ma żyć według Ewangelii. To życie realizuje się konkretnie we wspólnocie (fraternitas) i w umniejszaniu się (minoritas)..
Apostolat pod znakiem minoritas (stawania się mniejszymi; umniejszania się).
- Wszelka działalność braci, ma dokonywać się w duchu prawdziwej małości i pokory.
- Franciszek wzywa, by cieszyć się ze wszystkich warunków pracy, misji, posługiwania, nawet jeśli będą one trudne.
- W swojej misji franciszkanin ma otwierać się na wszystkich bez wyjątku. Nie powinien narzekać i marudzić, ale cieszyć się tym, co Pan mu daje doświadczyć i przeżyć.
- Jakakolwiek działalność misyjna czy apostolatu nie może stać pod znakiem zarobku, szukania pochwały, dowartościowania siebie, czy szukania jakiejkolwiek korzyści. Ewangelię głosi się za darmo.
- W apostolacie franciszkańskim potrzeba ducha pokory i przypominania sobie, że jesteśmy „sługami nieużytecznymi”
- Franciszkański duch minoritas jest zawsze duchem służby w posłuszeństwie biskupom i proboszczom.
Apostolat pod znakiem fraternitas (wspólnoty braterskiej).
- Każda praca czy działalność franciszkanina powinna dokonywać się w chrześcijańskim duchu miłości braterskiej.
- Prawdziwa miłość nie przekreśla nikogo. Bracia nawet do wrogów Chrystusa mają podchodzić z cierpliwością, szacunkiem i miłością.
- Wychodząc do innych spotkamy się ze złem w świecie. Tak będzie się działo niezależnie od naszych wysiłków, powinniśmy strzec się, aby nie popaść w pesymizm.
- Każda modlitwa za grzesznika jest wyrazem apostolatu, ale też wspólnoty i miłości braterskiej względem niego.
- Miłość braterska ma prowadzić do cierpliwości względem grzeszących i tych, którzy są daleko od Boga. Należy zwyciężać zło dobrem.
Na spotkaniu obecni byli: Mirek i Agnieszka, Małgosia K., Aniela, Monika, Ela J., Krzysiek, Ola i Marek, Artur i Agnieszka, Robert i Ela, Gosia B. i ks. Marcin a poprowadziła Kasia.