Kolejne spotkanie formacyjne naszej wspólnoty, miało odmienny niż zwykle przebieg. W ramach spotkania gościliśmy bowiem, s. Piotra Niemczyka, który opowiedział nam o swojej książce pt. Bóg w czarnej dziurze. Rozmawialiśmy o nauce i wierze, jako dwóch drogach do odkrywania prawdy, o ich przenikaniu się i uzupełnianiu. Spróbowaliśmy zagłębić się w elementy fizyki i astronomii, które są w obszarze zainteresowań autora.
Zadaliśmy księdzu Piotrowi m.in. takie pytania:
- We wstępie do książki ksiądz napisał, że zestawia ze sobą dwa porządki, naukowy i wynikający z wiary oraz, że dla wielu te dwa porządki wydają się sprzeczne, dlatego postanawiają dokonać wyboru, wybierając jeden z nich. Jest to nawiązanie do książki Kwantechizm Andrzeja Draga, który w swojej książce mówi o dwóch metodach poznania świata – metodzie naukowej czyli krytycznej obserwacji i metodzie religijnej, polegającej na bezkrytycznym przyjmowaniu prawd objawionych, opisujących bez uzasadnienia w jaki sposób skonstruowana jest nasza rzeczywistość. Andrzej Dragan twierdzi dalej, że “Rozdzielenie dziedzin – nauki i wiary – jest chyba ostatnim dostępnym sposobem na uniknięcie ujawniania oczywistej sprzeczności pomiędzy podejściem wątpiącym nauki raz podejściem wierzącym religii. (…) niemniej religia broni się przed popadnięciem w sprzeczność z nauką poprzez wycofywanie się do coraz węższych i trudniejszych do sprawdzenia obszarów. Ale jest to cena nieunikniona w sytuacji, gdy ludzie pielęgnujący swe wierzenia nie kwapią się do rezygnowania z konsumpcji owoców nauk”. Czy widzi ksiądz szansę aby te dwa porządki jednak się nie wykluczały?
- Co oznacza że teoria naukowa musi być falsyfikowalna?
- Czy istnieją granice używania rozumu w wierze?
- Czy relacje z Bogiem można porównać fal elektromagnetycznych i dostrojenia się żeby nadawać na tych samych falach?
- Jak rozumieć niebo po polsku oraz sky i heaven w języku angielskim?
W drugiej części spotkania, wysłuchaliśmy propozycji Sebastiana odnośnie wprowadzenia do naszych spotkań, obok formacji podstawowej, dodatkowego elementu, który pozwoliłby członkom naszej wspólnoty lokalnej, ponownie przyjrzeć się i zagłębić w duchowości tau, która jest jednym z elementów konstytuujących naszą wspólnotę.
Obecni:
- Artur,
- Agnieszka,
- Mirek,
- Agnieszka W,
- Marek,
- Ola,
- Ela J.,
- Robert,
- Ela U.,
- Sebastian,
- Kasia,
- Aniela,
- Wojtek.