13 grudnia 2013; Spotkanie formacyjne

Temat spotkania: Słowo do mnie-Bóg dający obietnicę.

Prowadzący: Renata K, Robert U.

Uczestnicy:

  • Renata K.
  • Robert U.
  • Kasia N.
  • Lidia i Krzysztof J.
  • Mirek i Agnieszka W.
  • Dominika S.
  • Artur G.
  • Ola K.
  • Ela J. 

 

Konferencję Biblijną ks. Tomasz B. miała wygłosić na najbliższej Eucharystii wspólnotowej.
Część franciszkańską została podzielona na dwie części. W dużym skrócie:

W Starym Testamencie jest wiele miejsc gdzie obietnica, przysięga, czy zobowiązanie występuje. Odnajdujemy jej ślady w Nowym Testamencie jako odbicie; realizacje danej obietnicy. Jezus wypełnia obietnicę daną Abrahamowi przez Boga. W St. T. Bóg mówił poprzez usta proroków, w N. T., mówi słowami Jezusa i jego uczniów. Boże Słowo objawiało się, np. w obietnicy, ale i działało na potwierdzenie Słów. I nadal tak jest. Ważne by przyjąć słowo do swego
serca(Pp6,6; 30,14) i wprowadzać je w życie(Ps 119,9.17.101), oraz liczyć na nie i pokładać w nim nadzieję. Słowo Boże często bywa trudne do przyjęcia czy interpretacji; czasem powoduje złość, czy inne emocje. To nic złego, bo dzięki temu doprowadza nas do poznania i zrozumienia siebie; a i zaakceptowania. By móc być w harmonii z Słowem Bożym.
         Dla św. Franciszka Słowa z Ewangelii, ba każdemu z Niej słowu okazywał szacunek, miało wielką wartość i traktował b. serio. Poczynając od sceny trzykrotnego otwierania Pisma, poprzez ProtoRegułę, czy Napomnienia, gdzie cytaty z Pisma św. były dla niego kluczowe.
Tau:
Franciszek od początku swej drogi nawracania i również później kroczył drogą zaufania. poczynając od wezwana w San Damiano, poprzez słowa rozesłania z Ewangelii. Potem to Ewangelia staje się jego przewodnikiem na całe życie. Ewangelia również staje się drogowskazem dla powstającej wspólnoty. W tym wszystkim odnajdujemy Tau. Można powiedzieć, że Franciszek "szedł w ciemno" w Słowo Boże, jakby w tajemnicę, z pełnym zaufaniem; pomimo przeciwności, wytrwale trwał do końca. Każde słowo szanował i
cenił, a szczególnie Ewangelii. Słowo To(Tau), często "tajemnicze" dawało obietnice, która z kolei uczyła Franciszka jak, żyć, i o tajemnicy ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Obietnica jest środkiem za pomocą którego okazujemy Bogu miłość i wyznajemy naszą wiarę.

Dodaj komentarz