24 lutego 2019 – spotkanie formacyjne

Temat: „ WALKA DUCHOWA”

Uczestnicy: Robert (prowadzący) i Ela U., Agnieszka i Artur G., Małgorzata B., Sebastian N., Wojtek P., Marek K., Agnieszka i Mirek W., ks. Łukasz (krótko). 

Prowadzący korzystając z przygotowanych materiałów, ale również z innych źródeł dla urozmaicenia/ubogacenia przedstawionej treści wysnuł tezę, że są w nas jakby dwa światy, które nie ustanie w nas walczą. Tak naprawdę te światy, tzn. ich nazwy są różne, ale właśnie zazwyczaj jest ich dwóch, jak dobro i zło, szatan i Jezus, który wraz z naszymi aniołami walczy o nas. To tak jest w piosence zespołu LUXTORPEDA „Wilki dwa” :

” … A we mnie samym wilki dwa 
Oblicze dobra, oblicze zła
Walczą ze sobą nieustannie
Wygrywa ten którego karmię”

Dlatego ważne jest umieć widzieć ta walkę, czasem też staną z boku. Rozpoznawać w sobie te owe wilki by potem umieć wybierać i walczyć odpowiednio z tym złym. Bo zły duch nie ma nad nami władzy: on może nas kusić, podsuwać swoje myśli, rozpalać w nas namiętności i uczucia, ale nie może nami rozkazywać. Św. Franciszek z Asyżu podobnie jak św. Paweł, gdy miał różne pokusy, problemy związane z walką duchową to radził sobie z na wiele sposobów, wiele z nich znamy. KKK w 2015 mówi: Droga do doskonałości wiedzie przez krzyż. Nie ma świętości bez wyrzeczeń i bez walki duchowej. Postęp duchowy zakłada ascezę i umartwienia, które prowadzi stopniowo do życia i radości błogosławieństw.